BOTOKS
BOTOKS – usuwanie zmarszczek
Zabieg dla kobietZabieg dla mężczyzn
Iniekcje botoksu to w pełni bezpieczny i skuteczny zabieg o szerokim zastosowaniu przeciwzmarszczkowym. Zabieg polega na podaniu małej dawki toksyny botulinowej do wybranych miejsc na twarzy, dzięki czemu likwidujemy problemy wywoływane przez kurczenie się mięśni.
Każdego dnia, gdy uśmiechamy się lub też marszczymy brwi następuje skurcz mięśni naszej twarzy. W wyniku tego powstają fałdy skórne powodujące zmarszczki. Zmarszczki te z upływem lat stają się coraz bardziej widoczne. Z pomocą w likwidowaniu problemów wywołanych przez kurczenie się mięśni, czyli zmarszczek przychodzi nam toksyna botulinowa. Preparat ten skutecznie wygładza zmarszczki mimiczne i przywraca twarzy młodość i „świeży” wygląd.
Czym jest toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa jest toksyną biologiczną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Jest ona jest najsilniejszą znaną toksyną biologiczną. Znamy 7 typów antygenowych toksyny oznaczonych od A – G. Kosmetyczne zastosowanie ma oczyszczona postać toksyny botulinowej, która rozwija się w specjalnych warunkach.
Działanie botoksu
Toksyna botulinowa blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do mięśni twarzy, które są ściśle powiązane z liniami wyrazu twarzy. Preparat ten działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, zapobiegając skurczowi tych mięśni oraz marszczeniu się skóry, prowadząc tym samym do rozluźnienia mięśnia i znajdującej się nad nim skóry. Efekt działania toksyny pojawia się stopniowo a przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo mięśniowych zachodzi po około 4-6 miesiącach. W efekcie działania toksyny botulinowej wyraz twarzy nie zmienia się, natomiast zmarszczki znikają. Zabieg botoksem w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym nie powoduje zamrożenia mimiki twarzy!
Na czym polega leczenie
Preparat, który zawiera jad kiełbasiany (Botox, Bocouture, Dysport, Azzalure) jest wstrzykiwany w kilka miejsc na twarzy przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Podczas wykonywania zabiegu botoksem pacjent powinien znajdować się z w pozycji siedzącej. Zabieg trwa około 5-10 minut w zależności od liczby leczonych miejsc. Preparat zaczyna działać po ok. 2-3 dniach od wstrzyknięcia, a pełen efekt leczenia może być widoczny do 10-14 dni. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, bezpośrednio po nim można podjąć zwykłą aktywność. Ból związany z tym zabiegiem jest naprawdę minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do ugryzienia przez mrówkę.
Na jakie okolice wykonywany jest zabieg
Toksyna botulinowa jest stosowana w usuwaniu tzw. kurzych łapek czyli zmarszczek przy zewnętrznych kącikach oczu, zmarszczek między brwiami tzw. lwiej zmarszczki, poziomych linii na czole lub linii śmiechu między oczami. Preparat ten jest również coraz częściej stosowany w celu wygładzenia linii szyi oraz unoszenia brwi, celem nadania im młodszego wyglądu i złagodzenia wyrazu oczu.
Przeciwwskazania
• ciąża, karmienie piersią
• choroby układu sercowo- naczyniowego
• uczulenie na albuminę ludzką
• przewlekłe choroby autoimmunologiczne
• przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych
• przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych
• choroby płytki mięśniowo-nerwowej
• zażywanie leków regulujących akcję serca, np chinidyna
• choroby układy nerwowego, np choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane,choroba Parkinsona etc.
Ważne informacje dotyczące zabiegu
Osoby przyjmujące witaminę E, suplementy witaminowe, zioła typu dziurawiec oraz leki przeciwzapalne powinny zaprzestać ich zażywania na dziesięć dni przed planowanym zabiegiem botoksem z powodu ryzyka wystąpienia efektów niepożądanych, włącznie z obniżeniem efektywności zabiegu.
Zabrania się spożywania alkoholu przed i po zabiegu.
Przez minimum 4 godziny po zabiegu nie powinno się schylać, dźwigać, masować miejsc poddanych zabiegowi. Zaleca się unikanie ciężkiego wysiłku bezpośrednio po zabiegu, oraz korzystania z solarium oraz sauny.
BOTOKS – leczenie NADPOTLIWOŚCI
Zabieg dla kobietZabieg dla mężczyzn
Mechanizm działania
Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A – uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum, dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe zastępując te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się do ok 5-6 miesięcy, po tym czasie zanika.
To obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda leczenia nadmiernej potliwości pach, dłoni lub stóp.
Przebieg zabiegu
Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie określić pole nadmiernej potliwości. Najczęściej miejsca wymagające wstrzyknięcia botuliny pokrywają się w sposób widoczny kropelkami potu. Jednak niekiedy dokładne zidentyfikowanie tego pola jest niezmiernie trudne W tym celu stosuje się tzw. test jodowo-skrobiowy (test Minora). Polega on na posmarowaniu danego miejsca jodyną, a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Poszukiwane obszary po kilku – kilkunastu sekundach coraz bardziej ulegają zaczernieniu. Znalezione miejsca nadmiernej potliwości dzieli się na kwadraty 1.5 x 1.5 cm przy pomocy roztworu np. fioletu gencjany.
Zabieg polega na podaniu płytko śródskórnie do każdego kwadratu małej ilości toksyny botulinowej. Dla większości ludzi jest zabieg wykonywany na okolicę pach jest minimalnie bolesny, ale osoby wrażliwe mogą być znieczulone. Jednak zabieg wykonywany na dłoniach i stopach wymaga znieczulenia.
Sam zabieg trwa kilka-kilkanaście minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Efekt jest widoczny po kilku – kilkunastu dniach, a trwa kilka miesięcy, czasem utrzymuje się nawet do roku (pachy). Potem wymaga powtórzenia.
Przeciwwskazania
a) bezwzględne:
-
zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
-
nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
-
stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
-
aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
-
aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
-
D-penicylamina (Cuprenil)
-
cyklosporyna
-
tubokuraryna, pankuronium, galamina
-
sukcynylocholina
-
linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
-
miejscowe infekcje skóry
-
ciąża, okres laktacji
b) względne:
BOTOKS – leczenie bruksizmu
Zabieg dla kobietZabieg dla mężczyzn
Bruksizm to nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy. Charakterystyczne dla bruksizmu jest zaciskanie i zgrzytanie zębami podczas snu. To niekontrolowane zjawisko ma negatywne skutki uboczne zdrowotne i estetyczne. Prowadzi do ścierania szkliwa, odkrywania korzeni zębów, uszkodzeń dziąseł, złamań zębów, a gdy długo jest nie zdiagnozowane i nieleczone, może spowodować nawet stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów skroniowo- żuchwowych. Mogą pojawić się migreny, napięcia karku, bóle głowy, pleców, zaburzenia równowagi czy problemy ze słuchem. Dodatkowo niekorzystnym efektem bruksizmu może być tzw „twarz kwadratowa”, ciężka i poszerzona w dolnej partii o zmienionym owalu.
Bruksizm może dotykać osoby w każdym wieku i bez względu na płeć. Szacuje się, że obejmuje około 8-20% populacji.
Przyczyny tego schorzenia nie są ściśle określone, jednak do najczęstszych należą stres, obecność pasożytów w organizmie i choroby.
Stosowanie botoksu w leczeniu bruksizmu może być traktowane jako metoda wspomagająca przy jednoczesnym stosowaniu szyn relaksacyjnych (przezroczystych nakładek) zakładanych na zęby lub jako metoda samodzielna w przypadku braku akceptacji szyn relaksacyjnych przez pacjenta.
Jak działa botoks na bruksizm
Działanie toksyny botulinowej polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza. Powoduje to zmniejszenie napięcia mięśnia i w efekcie jego obkurczenie i rozluźnienie oraz zapobiega ich nadreakcji. Zmniejsza się napięcie i ból mięśni. Po pewnym czasie zanika również objaw zgrzytania zębami, rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu, a nawet widocznemu odmłodzeniu.
Efekt utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. W trakcie działania preparatu mięśnie są osłabione, zniwelowane jest napięcie w szczęce, a nasza twarz wygląda smuklej ponieważ mięśnie tracą swoją objętość.
Przebieg zabiegu
Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu dobiera ilość pobranego preparatu oraz miejsca poddane zabiegowi. Następnie w wyznaczone wcześniej miejsca w mięsień żwacz podaje toksynę botulinową za pomocą cienkiej igły. Procedura zabiegowa jest szybka i prosta.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny, mało inwazyjny i prawie bezbolesny. Nie wymaga znieczulenia. W miejscu podania preparatu czuć jedynie lekkie ukłucia i rozpieranie. Zalicza się do kategorii „zabiegów lunchowych” ponieważ nie zostawia praktycznie żadnych śladów. Może wystąpić lekkie zaczerwienienie, które ustępuje po około godzinie.
Procedura trwa około 15 minut.
Zalecenia pozabiegowe
Przez kolejne kilka tygodni po zabiegu należy unikać zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień czy zabiegów laserowych, korzystania z solarium oraz sauny. Osłabią one oraz skrócą czas działania preparatu.
Efekty
Efekt zmniejszenia bólu i obniżenia napięcia mięśni pojawia się w ciągu 3 do 7 dni i utrzymuje się do 6-8 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg należy wykonać ponownie. Po 2 letniej terapii pacjenci odczuwają wyraźną poprawę, zmniejszenie objawów bólowych oraz redukcję zgrzytania zębami. Efektem dodatkowym leczenia jest estetyczna zmiana wyszczuplenia rysów twarzy.
Przeciwwskazania
-
ciąża i karmienie piersią
-
nadwrażliwość na składniki preparatu
-
zaburzenia krzepnięcia krwi
-
zdiagnozowane stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in.aspiryna)
-
zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięsniowego
-
stosowanie antybiotyków
-
stany grypowe
BOTOKS – leczenie MIGRENY
Zabieg dla kobietZabieg dla mężczyzn
Migrena jest przykrą dolegliwością, w sposób istotny wpływającą na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Nawracające, długotrwałe i wyjątkowo intensywne bóle głowy powiązane z objawami im towarzyszącymi uniemożliwiają zazwyczaj 'migrenowcom’ normalną aktywność. Według najnowszych badań i zgodnie z doświadczeniem praktyków preparat botoks może w znacznym stopniu ograniczyć liczbę bólów głowy u osób cierpiących na migrenę.
Leczenie migreny toksyną botulinową
Zabieg polega na określeniu, które partie mięśni głowy uciskają, ugniatają lub w inny sposób drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę. Preparat wstrzykiwany jest do wybranych partii mięśni, które w ten sposób są blokowane i rozluźniane.
Odpowiednie dawki toksyny wstrzyknięte do mięśni mimicznych, których skurcz prowokuje napady migreny, zapobiegają ich wystąpieniu.
Efekty
Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 4-6 miesięcy, co oznacza, że efekt leczenia jest długotrwały, ale nie permanentny.
Kilkunastominutowy zabieg nie wymaga znieczulenia ani żadnej rekonwalescencji – powrót do normalnej aktywności życiowej jest natychmiastowy. Pierwsze efekty leczenia są zauważalne po tygodniu od zabiegu. Botoks jest skuteczny w leczeniu migreny w ponad 80% przypadków. U więcej niż połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do co najmniej dwukrotnego zmniejszenia ich częstotliwości i siły. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej.
BOTOKS |
Zmarszczki poziome czoła |
|
500 zł |
Lwia zmarszczka |
|
500 zł |
Kurze łapki |
|
500 zł |
Uniesienie brwi / opadające powieki |
|
500 zł |
Modelowanie koniuszka nosa |
|
250 zł |
Wyszczuplenie nosa |
|
500 zł |
Zmarszczki królicze |
|
250 zł |
Likwidacja kodu kreskowego / palacza |
|
500 zł |
Uniesienie górnej wargi / uśmiech |
|
500 zł |
Zmarszczki szyi |
|
900 zł |
Likwidacja nadpotliwości pach 100jed |
|
1500 zł |
Bruksizm / zgrzytanie zębów / 50-100jed |
|
1000 zł-1300 zł |
Broda brukowa |
|
250 zł |
Niechirurgiczna korekta kształtu żuchwy |
|
1000 zł-1300 zł |
Botoks dwie lub trzy okolice wycenione indywidualnie |
|
|